16 Eylül 2014 Salı

Erdoğan'ın Gençliğe Hitabesi

Ülkemizi yönetenler, bir idealin peşinde koşuyorlarmış gibi sıklıkla ‘davamız’, ‘yolumuz’, ‘mücadelemiz’ gibi kavramları kullanıyorlar ancak yapılan işlere baktığınızda ortada gökdelenler, alışveriş merkezleri, duble yollar ve TOKİ’nin çirkin projelerinden başka bir şey yok. İnternete sızan konuşmaları dinlediğinizde, ilgilendikleri konuların hep, arsa paylaşımı, imar değişikliği veya ihalelerin kime gideceği ile ilgili konular olduğunu görüyorsunuz. SİT arazilerini imara açıp, ormanları kesip, gecekonduları yıkıp, tarihi mahalleleri yok edip sonra da bunların üzerine çirkin yapılar kondurmak hangi davanın, hangi mücadelenin amacı olabilir?


Ben yine de -sorumlu bir yurttaş olarak- kendilerine yardımcı olacak bir metin hazırladım. Sonuçta her dava adamının kendinden sonraki kuşaklara bırakacağı bir hitabesi, manifestosu olmalı. Eğer bu dönemin hitabesi yazılacaksa, bence aşağıdakine benzer bir şey olmalı:

Ey Türk Gençliği,

Birinci vazifen duble yol yapmaktır.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek düşmanların olacaktır. Yol genişletme ve stabilize çalışmaları da dahil olmak üzere tüm yol yapım faaliyetlerini engellemek isteyecek bu güçler, bütün dünyada emsali görülmemiş ağaçlandırma projelerini tamamlamış olabilirler. Cebren ve hile ile cennet vatanımızın kupon arsaları zaptedilmiş, imarlı alanlara ağaçlar dikilmiş, orman vasfını kaybetmiş 2B statüsündeki araziler yeniden yeşillenmiş olabilir. Asfalt fabrikalarına kilit vurulmuş, beton mikserleri depolarda unutulmuş, henüz birinci kat asfaltı atılmış yollar işgalcilerin lastik izleriyle harap edilmiş olabilir. Hatta iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, çevreci mihrakların siyasi emelleriyle birleştirmiş olabilirler. Bütün bunlardan daha elîm ve daha vahim olmak üzere Taksim Meydanı, alışveriş merkezi yapımına direnen çapulcuların eline geçmiş olabilir. Aziz halkımız, inşaatlarda ve madenlerde ölen işçilerin cenazelerine gitmekten yorgun düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu durum ve şartlar içinde dahi, vazifen; avm, rezidans, köprü ve duble yol yapmaktır! Muhtaç olduğun arsa, iş makinesi ve testereler TÜRGEV’de mevcuttur!

Hiç yorum yok: