10 Haziran 2014 Salı

Cumhurbaşkanlığı İçin On Aday

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çok sayıda adayın adı geçiyor. Ben de, üstüme vazife olmamasına karşın, on tane aday çıkartarak tartışmalara katkıda bulunayım istedim. Adayların hepsi, kırk yaş üzeri ve üniversite mezunu olmak şartlarını sağlamıyor olabilir ama ben gene de değiştirmedim. Bildiğim kadarıyla üniversite mezunu olma gerekliliği Celal Bayar’a karşı, bir önlem olarak konmuştu. Kırk yaş kuralı da eminim birilerini engellemek için uydurulmuştur. Bu sınırlamalar, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğundan, zaten kaldırılmalı. Şimdi gelelim adaylarımıza. Aralarında bir sıralama yok, hepsi 'bir numara' adaylar:


1-Ceyda Sungur (Gezi Parkı)
İstanbul Teknik Üniversitesi şehir planlamacılığı bölümünde akademisyen olan Ceyda Sungur, Gezi Parkı’nı yıkacak buldozerleri durdurmak için gönüllü eylemcilere katıldığında, başına geleceklerden habersizdi. Ceyda Sungur, kırmızı elbisesi, omzundaki alışveriş çantası ve savrulan saçlarıyla, Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Gezi direnişinin simgesi oldu. Sungur, “Üçüncü köprünün temelinin atıldığı, Gezi Parkı’nın yok edilmeye çalışıldığı bugün, tüm yurttaşlar olarak bir araya gelmeli, bir mücadele alanı olan kentimize sahip çıkmalıyız” demişti. (1)


2-Havva Bir (Rize) 
Havva Bir, Rize’nin İkizdere ilçesindeki Şimşirli köyünde, HES yapımına direnerek, inşaatı durduran köylülerden birisi.  Bacakları jandarma dayağı ile mosmor olmuş ama bir adım geri gitmemişti. TV'de, Cüneyt Özdemir’in olaylara ilişkin sorusunu, şöyle yanıtlamış : “Bizi copladılar, anons dahi yapmadılar. Ayağımın acısını hiç hissetmedim. Köyümü, ormanımı korumaya çalışıyordum. Asla pişman olmadım. Sonuna kadar çocuklarımızın suyunu koruyacağız. Kararlıyız. Ya kanımız çıkacak ya da biz caymayacağız. Kimsenin bizim yaşamımızı elimizden alma hakkı yoktur. Beylerimiz arkamızda olmasa dahi direneceğiz.” (2)


3-Şükran Aksu (Gerze)

Gerze halkı, Anadolu Grubu’nun kömürlü termik santral planına karşı uzun yıllardır direniyor son üç yıldır da santral sahası önünde nöbet tutuyordu. Tuttukları nöbetle iş makinelerinin sahaya girmesini engelleyen Gerzeliler, hukuksal mücadelelerine de devam ediyordu. Gazlı, coplu 5 yıllık direniş 2013’te sonuç verdi, ÇED raporuna, Orman ve Su İşleri Bakanlığı olumsuz görüş verince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da projeyi veto etti. Direnişin öncülerinden Şükran Aksu : “Kararlıyız. Buraları vermeyeceğiz, buralar bizim topraklarımız, ekmek kapımız bizim burası. Asla vermeyeceğiz, asla” demişti.


Konuyla ilgisi yok ama, yeri gelmişken Gerze’lilerin unutulmaz şarkısını da anımsayalım:
“Termik yapma boşuna, yıkacağız başına,
Gitsek de karakola, halk yine de kolkola.” (3)


4-Kıymet Peker (Edirne)
75 yaşındaki Kıymet Teyze, Edirne’de bir parkın yıkımı sırasında, sandalyesini alıp kepçenin önüne oturmuş ve yıkımı engellemişti. Edirne’de, iş makinaları, bir parkı yıkmak için harekete geçince, 1.Murat Mahallesinde toplanan bir grup, alana gelmiş, 75 yaşındaki Kıymet Peker de kepçenin önüne oturmuştu. Kıymet Peker, "Daha güzel bir çocuk parkı bekliyordum. Sırf buraya geldim olmasın diye. Hatta Yasin adadım. Bu çocuklar park istiyor, bisiklet yolu istiyor. Ama hiç bunları düşünmüyorlar. Varsa yoksa yurt yapsınlar, bina yapsınlar, müteahhitler para kazansın" diyerek yıkıma tepki göstermişti. Kıymet Teyze’nin direnişi sonuç vermiş ve mahkemeden gelen yürütmeyi durdurma kararı ile alanın -şimdilik- park olarak korunacağı açıklanmıştı. (4)


5-Hadi Sinan İskit (ODTÜ)
ODTÜ Ormanından geçirilmesi planlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki bağlantı yolu için ağaçların kesilerek yolun kampüs içerisinden geçmesine tepki gösteren ODTÜ’lüler yol güzergahında eyleme geçmişlerdi. Gece eyleme katılan, sabah da eylem yerinde olan 100. Yıl Mahalle halkı ve ODTÜ öğrencilerinden Hadi Sinan İskit, yapılması planlanan yol için kesilecek ağaçları saydıklarını belirtip, “Bu yolun mahalleden geçmesi kabul edilemez. 6 tane Çevik Kuvvet otobüsü, 1 tane TOMA geldi. Biz 150-200 kişiydik. Bize çadırları kurmazsak müdahale etmeyeceklerini söylediler, tehdit ettiler. Çadır olmasa da gök kubbe yeter. Direnişimize devam ediyoruz.” demişti. (5)


6-Gizem Akhan (Greenpeace)
Rusya’nın Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol aramalarını protesto ederken, Rus Sahil Güvenliği tarafından gözaltına alınarak ‘açık deniz korsanlığı’ suçlamasıyla yargılanan Greenpeace eylemcisi Gizem Akhan, yargıcın, taleple ilgili düşüncesini sorması üzerine, "Yaşadığım dünyayı savunma hakkına sahibim. Greenpeace üyesi olarak Kuzey Kutbunda olan çevre sorununa dikkat çekmek için oradaydım. Oradaki canlıları ve çevrenin korunmasını istiyorum." demişti. (6)


7-Ayşe Üçüncü ve Kadriye Tekin (Amasya)
Amasya’da, mülkiyeti TCDD’ye ait olan ve halkın park olarak kullandığı, 3,5 dönümlük arsanın bir petrol şirketine satılması sonrasında, ağaçlık alanın etrafı akaryakıt istasyonu yapılmak üzere çevrilince Amasyalılar yeşil alanına sahip çıktı. Dayanışma kuruldu ve halk parkta nöbete başladı. Halkın müdahalesine kadar geçen sürede kesilen ağaçların yerine yeni fidanlar dikildi. Mahkemenin durdurma kararı vermesinin ardından eylemcilerden Ayşe Üçüncü ve Kadriye Tekin de karardan oldukça memnun olduklarını söyledi. Üç gündür eşi, oğlu ve kendisinin alandan ayrılmadan nöbet tuttuğunu belirten Kadriye Tekin, avukatların artık alanda kalınmasına gerek olmadığını söylediklerini aktarıp “Ama beklememiz gerektiğine inansak üç gün değil, üç ay da kalırız” demişti. (7)


8-Şevin Sonsuz (Hevsel Bahçeleri)
Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın işbirliğiyle Hevsel Bahçeleri’nde gerçekleştirilen ağaç katliamını engellemek için Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği (DÖDEF) üyeleri nöbet tutma eylemi başlatmıştı. Dicle Üniversitesi öğrencisi Şevin Sonsuz, ağaç kıyımının rektörlüğün talimatı ile gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, "Kürdistan'da imhayı amaçlayan bir sömürge politikası var. Kürdistan'ın bir sömürge bölgesi haline gelmesine izin vermeyeceğiz, bunun için buradayız. Eylemlerimiz sonuç verinceye kadar burada olacağız. Kesimlerinin yapılmaması için ne kadar sürerse sürsün burada olmaya devam edeceğiz. Nöbette olacağız" demişti. Nöbet eylemi 20'inci gününde sonuç vermiş ve Diyarbakır Valiliği tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazıda, ağaç kesiminin durdurulduğu bildirilmişti. (8)


9-Neşe Çoban (Muğla)
Menteşe ilçesine bağlı Yaraş köyünde ormanlık alandaki ağaçların kesilerek yerine fidan dikileceğini iddia eden köy halkı, balta, keser ve küreklerle eylem yapmış ve ormanda nöbet tutmaya başlamışlardı. Geçimini büyük oranda, ormanda mantar toplayarak sağlayan Yaraş Köylüleri adına Muhtar Fatma Aydoğdu, yaşlı ağaçların kesimine izin vereceklerini ama tüm ağaçların kesilmesine engel olacaklarını belirtmişti. Çocuğu ile eyleme katılan Neşe Çoban ise çocuklarının geleceği için ağaçları kestirmeyeceklerini, ağaçların kesilmemesi için çocuğuyla nöbet tutacağını söylemişti. (9)


10-Alper Tazebaş (Ankara)
Ankara’da Devlet Tiyatroları İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nin yanındaki arazinin 4 bin 250 metrekarelik kısmının Milli Emlak tarafından bir firmaya satılmasının ardından, araziyi alan firma açılan davaya rağmen inşaata başlayıp ağaçları kesmişti. Ağaç katliamına direnen tiyatro sanatçıları, alanda çadır kurarak nöbete başlamıştı. DT sanatçısı Alper Tazebaş, ağaçların kesilmemesi için arkadaşlarıyla birlikte bölgede nöbet tutarken, sabaha karşı saat 04.00 civarında, eli sopalı ve silahlı bir grubun araziye girdiğini ve nöbet tutan sanatçıları engellediğini anlatmıştı. İş makinelerinin alana girmesiyle, bölgedeki yaklaşık 100 ağaç kesilmiş, kümesteki 50’ye yakın tavuk, tavus kuşu ve güvercin de öldürülmüştü.(10)

Kaynakça
2- Havva Bir, http://birgun.net/haber/birgunun-haberi-hesi-durdurdu-15319.html, Erişim Tarihi: 10.06.2014
4- Kıymet Peker, http://www.kazete.com.tr/haber_Tek-basina-kepceyi-durdurdu_30769.aspx, Erişim Tarihi: 10.06.2014
7- Ayşe Üçüncü ve Kadriye Tekin, http://www.radikal.com.tr/turkiye/amasyadaki_direnise_mahkemeden_iyi_haber-1195971, Erişim Tarihi: 10.06.2014

Hiç yorum yok: